Hayatımız içinde korkularımızdan emin olmak diye kalıplaşmış bir söz bulunur. Bu söz genel anlamda fobilerimizi ortaya koysa da aslına bakarsanız korkuların üzerine gitmek bu sözden kurtulmaya da çare olur. Ufak tefek olsa da hepimizin hayatında korkuları vardır. Tıp alanında korkuları yenmek için yapılması gerekenler bellidir. Terapi seansları sayesinde fobilerden kurtulmak mümkündür. Fobiler insan hayatına çocukluk çağında girmiş olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilen korkuları ifade eder. Karanlıktan, yalnızlıktan gök gürültüsünden, ateşten, sudan ve hatta hayvanlardan korkmak bile korkularımız yani fobilerimizdir.

Fobilerden Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Fobiler insan hayatına sonradan girdiyse bu sorunun başkahramanı ailelerdir. Çocuklarına korkuları ile yüzleşmeyi öğretmeyen aileler ileriki yıllarda çocukların fobi sahibi olmasına etmen olurlar. Bu bakımdan çocukları korkulardan kurtarmak için önlem almak şarttır. Bu önlemin ilk yöntemi özel bir psikiyatri merkezinden terapi eğitimi ve seansları edinmek olacaktır. Zamanında önlem alınmayan korkuları ileriki yıllarda gidermek çok da kolay olmayacaktır. Bu bakımdan terapi seanslarında terapistler nasıl bir yöntem uygulanması gerektiği hakkında ailelere bilgi verirler. Fobilerden kurtulmanın fobilere göre de değişen bir şekli vardır. Tüm fobileri yok etmek aynı yöntemlerle sonuca ulaştırılamaz. 

Fobilerden Kendi Kendine Kurtulmak Mümkün Müdür?

İnsan hayatındaki korkuları yenmek için korkularına bağlı olarak her zaman bir çaba içindedir. Hatta korkması bile bir çaba sarf ettiği anlamına gelir. Ancak kendi kendine bu korkularını yenmeyi çalışması kendine belki de daha büyük zararlar vermesi anlamına da gelecektir. Bu bakımdan konunun uzmanı olan bir psikiyatri ile görüşmesi daha büyük bir katkı sağlar. Bir yakınını kaybetme korkusu, ölüm korkusu, savaş korkusu gibi korkular kişilerin kendi kendine çözüme kavuşturacağı türden sorunlar değildir. Bu sorunda kişinin iç dünyası ve yaşam tarzının detaylı bir şekilde incelenmesi gerekecektir. Yalnızca anlatıma odaklı olarak değil tıbbın gerektirdiği yöntemlerle de yapılan araştırmalar kişinin korkularını yenmesi açısından pozitif bir sonuca ulaştırır. Korkularla yaşamayı öğrenmek yerine, korkuları yenmeyi öğrenmek belki de korkularla yaşamaktan çok daha kolay olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.