İmplant, kaybedilen dişlerin yerine konulan, çene kemiği içerisine yerleştirilen yapay diş köküne denir. Dişlerdeki çürükler,  travmalar, dişeti hastalıkları gibi durumlar diş kaybına yol açar. Kişinin yaşının ilerlemesine bağlı olarak da, zaman içerisinde diş kaybı olabilir. Diş kaybı, bireyin gündelik hayatını olumsuz yöndedir.

Etkiler çiğnemeyi zorlaştırır, ağız kokusu meydana getirir ve çene yapısını bozar. Ayrıca düşen dişler estetik açıdan da görüntü problemi oluşturur. Diş kayıplarında oluşan boşluğun yerine uygulanabilecek en iyi tedavi yöntemi implanttır. Biyolojik olarak insan vücudunda en yakın element titanyumdur. Bu nedenle implant yapımında çoğunlukla titanyum kullanılır.

Titanyumdan yapılan implantlar, diş kemiğine çok daha kolay kaynama yapar. İmplant uygulaması, komşu dişlere hiçbir işlem yapılmadan gerçekleştirilir. Ve implant operasyonu esnasında, diğer dişlere müdahale edilmeksizin tedavi imkânı sunulur. İmplant kişinin, kendi dişlerine en yakın sağlıklı bir çiğneme hareketi sunar. Aynı zamanda görüntü açısından da estetik bir gülüşe sahip olunmasını sağlar. 

Kaybedilen Dişlerin Yerine İmplant Yapılmazsa Ne Olur?

Diş kaybından sonra ağızda oluşan boşluklar implant yapılmaması durumunda, ciddi bir çene bozukluğu yaratır. Bu durumda diş aralarında boşluklar oluşur. Alt çene ve üst çene dişlerinin kapanış eşitliği bozulur. Bu boşluklarda daha fazla yiyecek artı birikir. Bu da dişeti hastalığına ve çürüklere yol açar. Artı ağız kokusu oluşur. Hepsinden önemlisi de çene ekleminde ciddi sorunlar doğurur.

 İmplant Uygulaması Kimlere Yapılır?

İmplant uygulaması, genel olarak sağlık durumu iyi olan ve çene kemiğinde yeterli oranda kemik bulunan her bireye uygulanabilir. İmplant tedavisi, ağız bakımını iyi yapan kişilerde yüksek başarı oranına sahiptir. 

İmplant Uygulaması Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

İmplant uygulaması,  sağlıklı dişler ve özgüvenli bir gülüş imkânı sunar. Kişinin kendi doğal dişlerine, hiçbir zarar vermeden yapılan bir tedavi yöntemidir. İmplant, doğal dişlerden hiçbir fark olmaksızın çiğneme imkânı sağlar. İmplant uygulaması, takma diş tedavisine kıyasla çok daha uzun ömürlü bir uygulamadır. İmplant uygulaması ağız kokusu sorununu ortadan kaldırır. Kişiye yeniden sağlıklı bir ağızda sahip olmanın mutluluğunu yaşatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.