Teknolojinin insan yaşamına girmesine istinaden birbiri ardına daha önce hayal bile edilemeyen olgular ile insanlar karşılaşmış durumdadır. Kimileri belli bir dönem sonra ortadan kalkar iken kimileri sürekli olarak kullanılır bir durumdadır. iş de onlardan bir tanesi ve hatta belki en önemlisi internettir. 

Günümüzde internetin girmediği yer yok gibidir. Üstelik tıpkı elektrik gibi çok fazla şey farklı internet kanalları üzerinden yapılabilir. Bu da beraberinde farklı farklı olguları beraberinde getiriyor. İşte onlardan bir tanesi de internet bağımlılığıdır.  Benzer bağımlılık türleri gibi insanlarda alışkanlık haline gelir. Bu bağımlılık türü farklı şekillerde kendini gösterebilir. Genç yaşlı birçok kişide problemin izleri vardır.

İnternet Bağımlılığı Belirtileri Nelerdir?

İnternet bağımlılığı olgusunun en temel belirtisi kişi şartlar ve durum ne olursa olsun, hangi ortamda olursa olsun internete girmekten kendisini alıkoyamama durumudur. Bu kişi internete giremediğinde, sosyal medya hesaplarını kullanamadığı zaman, whatsapp gibi sosyal medya araçları üzerinden  arkadaşları ile konuşamadığı zaman kendisini kötü hisseder. Olumsuz hareketler sergiler. Diğer bağımlılık türlerinde olan davranış bozuklukları bu bağımlılık çeşidinde de net bir biçimde görülür.

İnternet Bağımlılığı Kimlerde Neden Görülür?

Her ne kadar uzmanlar bu konuda tam bir teşhis koyamasa da internet bağımlığı hemen her yaşta, kadın erkek fark etmeksizin görülebilen bir durumdur. Bu insanlar interneti bir sosyalleşme aracı olarak görürler. Dış dünya ya da bir diğer ifade ediş biçimi ile gerçek yaşamdan ama az ama çok kopuk olan insanlardır.

Yine belli bir işi gücü olmayan, emekli, işsiz gibi kesimlerde görülen bir durumdur.  Kişileri kendisini böyle oyalarlar. Zamanlarını başka yapacak bir işleri de kimi zaman olmadığı için bu biçimde geçirirler.

İnternet Bağımlılığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde uzmanlar tıp ne kadar ilerlemiş olursa olsun bu konuda net bir tedavi uygulamak. Kişi kendisini internet bağımlısı olarak görüyor ise o zaman hiç zaman kaybetmeden bir psikoloğa başvurarak yardım istemesi gerekir. Kişinin kendisini bu bağımlılıktan kurtaracak faaliyetler bulması en geçerli olan tedavi yöntemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.