Toplum arasında kadın hastalıklarından birisi olarak bilinir. Bununla birlikte yapılan araştırmalara göre son yıllarda bu hastalığın görülme sıklığında artış gözlemlenmiştir. Polikistik over adı verilen bu sorun, kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olmakla birlikte, bunun dışında da bir çok hastalığın ortaya çıkmasında da zemin hazırlayan bir sağlık sorunudur. Hastalığın görüldüğü yaş aralığı ise daha çok üreme çağı içerisine girmiş olan kadınlarda görülür. Toplumda kısırlık adı verilen, yumurtlama bozukluğuna yol açan bir hastalıktır. İlerlemesi durumunda tedavi için önlem alınmaz ise bu hastalık beraberinde hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yol açabilir. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri Nasıldır?

Hastalığın başlangıcı bilinmemekle birlikte zaman içerisinde belirtilerin görülmesinde artış olur ve farkına varıldığında ancak tespit konulabilir. Polikistik over sendromu belirtileri şu şekildedir:

– Adet düzeninin olmaması,

– Kilo artışının gözlemlenmesi,

– Tüylenmenin artması,

– 2 adet döneminin arasında oluşan kanama durumları,

– Ciltte meydana gelen lekelerin artması,

– Saç dökülmesinin görülmesi,

– Göğüslerdeki büyümelerin ve küçülmelerin yanı sıra hassasiyetin oluşması,

– Ses tonunda kalınlaşmanın meydana gelmesi,

– Yüz ve sırt bölgesinde oluşan sivilceler,

– Çocuk sahibi olamama,

– Kiloda artış gözlemlenmesi,

Yukarıda sayılan belirtilerin görülmesi dahilinde, kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna gidip uzman bir kadın doğum hekime muayene olması ve gereken testlerin yaptırılması önerilir.

Polikistik Over Sendromunun Ortaya Çıkma Nedeni Nedir?

Polikistik over adı verilen kadın hastalığının nedeni tam olarak bilinmez. Fakat bu sorunun altında yatan sebeplerden birisi ailesel faktör, yani genetik faktörlerin olmasıdır. Aile bireylerinin arasında daha önceden bu sorunu yaşayan birileri var ise bu sorunun o bireyde çıkma durumu muhtemeldir. Diğer bireylere göre, bu hastalığın meydana gelme yüzdesi daha fazladır. Hastalığın temelinde olan durum ise cinsiyet hormonlarının düzenli bir biçimde dağılmamasından kaynaklanır. Yumurtlama düzeninin bozulmasından kaynaklı yumurtalıklarda kist oluşumları meydana gelir. Bu kistlerin oluşması ve zamanla büyümesiyle polikistik over adı verilen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalığın nedenleri arasında zararlı maddelerin kullanımı ve maruz kalınması da vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.