Sağlıklı olmak adına alınan birçok tedbir vardır. Ancak toplumumuz içinde çok önemsenen ve önemsenmeyen sağlık sorunları bulunur. Bu az önemsenen sorunlardan biri de ağız sağlığıdır. Ağız sağlığı aslına bakıldığında kişisel açıdan büyük önem taşır. Kişilerde ortaya çıkan ağız kokusu toplumdan soyutlanmasına sebep olur. Bu bakımdan bu soruna acilen çözüm yolu bulunmalıdır. Ağız hijyeni, yemek sonrasında ağız içinin temizlenmesiyle sağlanabilecektir. Ancak çoğu kişi bu detaya dikkat etmediğinden ağız kokusu, diş eti hastalıkları ve diş çürükleri ortaya çıkar.

Ağız Hijyenini Nasıl Sağlarız?
Ağız Hijyenini Nasıl Sağlarız?

Ağız Hijyeni Sağlayan Solüsyonlar

Ağız hijyenini sağlamak için en kolay kullanım sağlanan ürünler gargaralardır. Bu ürünler, içeriğinde barındırdığı mentol sayesinde ağız kokusunu giderdiği gibi ağız içini dezenfekte etme kalitesine sahiptir. Yemek sonrasında ağzın gargara yapılması ağız hijyenini sağlama açısından yeterli olacaktır. Ağız hijyenini sağlamak ve daha uzun süreli bakım  yapmak isteyenlerin, dişlerini fırçalamaları ve dil temizleyici kullanmaları da kaliteli bir sistemdir. Bu sayede ağzın içi tamamen steril bir hale gelecektir. 

Ağız Hijyenini Sağlayan Bitkisel İçerikler

Ağız hijyenini sağlamak için ilk yapılması gerekeni diş temizliği oluşturur. Bu bakımdan misvak kullanımı doğal bir hijyen sağlayıcıdır. Misvak ile günde 3 kere dişlerin temizlenmesi ağız içi temizliğini de sağlamaktadır. Diş temizliğinde ve ağız temizliğinde kullanılan diğer bir bitki nanedir. Nanenin dişler fırçalandıktan sonra ağız içinde dolandırılması, ağız içini temizlemek için oldukça etkili bir formüldür. Bu yöntem her yemekten sonra uygulandığında ağız içi temizliği sağlanmış olacağı gibi aynı zamanda diş ağrısını da giderecek bir yöntemdir. Bunun yanı sıra dişleri karbonatla yıkamak ve dil üzerinde gezdirmek ağzın içini temizleyecek özel bir seçenektir. Dişlerde oluşan tartarı yok etmek de ağız için hijyenini sağlamak için önem taşır. Elma sirkesi kullanmak ve bu sirkeyle gargara yapmak dişlerde oluşan tartarı yok ederken, ağız içini de temizleyen bir bileşen sağlar. Sıgara, çay, kahve ve alkol kullanımı da ağız içi hijyenini yok eden etmenlerdir. Ağız içindeki bakterileri yok etmek için limon da büyük yarar sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.