Anksiyete, toplumun %18’ini etkileyen psikolojik bir rahatsızlıktır. Kaygı bozukluğu olarak da bilinen bu rahatsızlık, kişiyi oldukça yıpratmakta ve kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Kontrole alınması son derece güçtür.

Anksiyetesi olan bir kişinin günlük hayatta karşılaştığı sorunlarla baş edebilmesi bir hayli zordur. Sorunlara karşı her zaman karamsar yaklaşır ve bu karamsarlığı kendisi kontrol edemez hale gelmektedir. Kişinin ruh sağlığını da bu denli etkileyecek olan anksiyete bozukluğunun tedavisi mümkündür. Psikolojik destek veya ilaçlar ile tedavisi gerçekleştirilmektedir.

front view woman sitting couch
Anksiyete Nedir?

Anksiyete Türlere Göre Nasıl Sınıflandırılır?

Panik Atak: Kişilerde en yaygın olarak görünen bu anksiyete türü, yoğun bir korku ve kaygı oluşturmaktadır. Kişi bir anda hızlı nefes almaya başlayabilir, kalp çarpıntısı yaşayabilir, elde ve ayakta titreme gözlemlenebilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu: Kişinin kalabalık ortamlardan kaçınması ve böyle ortamlarda küçük düşme korkusudur. Bu kaygı bozukluğuna sahip kişiler; toplum içinde yüksek sesle konuşmaktan, gözlerin kendisinde olmasından çekinmektedirler. Bu nedenle genellikle asosyal bir yaşam sürmektedirler.

Obsesif Kompulsif Bozukluk: Kişinin takıntılı ve saplantılı hal veya hareketler sergilediği psikolojik rahatsızlıktır. Kişiler devamlı korku ve endişe halindedir. Takıntı yaptıkları bir kişi, durum veya olayı istemsiz olarak düşünmektedir.

Agorafobi: Kişinin bir olayla karşılaştığında çevreden yardım göremeyeceği için oluşan bir tür kaygı bozukluğudur. Agorafobiye sahip kişiler genellikle asansör, toplu taşıma gibi araçlardan ve şehrin merkezine uzak yerlerden kaçınmaktadırlar. Hastanelere yakın olmayı tercih etmektedirler.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete yaşayan kişilerde sıkça görülen belirtiler şunlardır:

Bunlara ek olarak bir konuya odaklanamama, zihin bulanıklığı, uyku problemleri gibi başlıca belirtileri vardır.

Anksiyete Bozukluğunda Risk Oluşturabilecek Faktörler Nelerdir?

Aşağıda listelenmiş birtakım faktörlerin anksiyete için risk oluşturma olasılığı bir hayli yüksektir.

Aynı zamanda madde bağımlılığı, sözlü ve fiziksel taciz de etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.