Beslenme ve ruh bakıldığında farklı olarak algılansa da aslında birbirini tamamlayan iki eşit parça görevini üstlenirler. Beden dediğimiz yapı fiziksel olarak görünüşümü temsil eder. Öte yandan bakıldığında ise ruh kişinin psikolojik olarak barındırdığı bir olgudur. Aradaki ince çizgi ise şudur. Beden iyi olursa bunun yansıması olarak ruhta iyi olur. Aynı şekilde ruhun iyi olması demek bedeninde sağlıklı ve son derece uyumlu olması demektir. Bu yüzden kişilerin herhangi bir sorunu olduğunda tek noktaya odaklanılmamalıdır. 

Beslenmenin Beden Ve Ruh Sağlığı İçin Önemi Nedir?

Sağlıklı bir birey için öncelik ilk olarak beslenme düzeninin olmasıdır. Beslenme konusunda yeteri kadar iyi olan ve kendine bakan bir kişinin bedeni gayet dinç ve alması gerektiğini aldığı için mutludur. Bedende oluşan bu doygunluk aynı zamanda ruha da yansır ve ikisinin bu senkronize halindeki çalışması kişinin hayatını daha yaşanır bir hale getirir. Vücut için ihtiyacı olan besinleri alması her ne kadar elzem yani gerekli ise fazlasını alması da ona zarardır. Bu zararı sadece bedensel olarak düşünmeyelim. Alınan bu fazla besinler fiziksel rahatsızlıkların yanında ruhsal rahatsızlıkların da oluşmasına zemin hazırlar. 

Vücudumuza Aldığımız Her Besin Değeri Ruh Sağlığı İçin Önemi

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre sadece yiyeceklerden alınan besinlerin değil içecekler ve vitamin amaçlı tüketilen besinlerinde beslenme ve rıh sağlığındaki yeri ayrıdır. Bu içeceklerin başında çay ve kahvenin tüketimi diğer içeceklere göre ağır basar. Çay ve kahve tüketiminde aşırıya gitmemeksizin faydası görülür iken aşırıya kaçıldığında zararları baskın gelir. Örneğin kafein içeren içeceklerin tüketimi anksiyete ve uykularda bozukluk meydana gelmesi gibi sorunlara yol açtığı gözlemlenir. 

Çeşitli Besin Değerleri İle Ruh Sağlığınızı Koruyun

Besinlerde çeşitlilik hem monotonluğun önüne geçmek adına hem de vücuda ne istediğini, eksiği olduğu enerjiyi vermek adına son derece önemlidir. Örneğin, odak noktam çok çabuk dağılıyor ve eskisi kadar enerjik hissetmiyorum diyorsanız. Glukoz tüketmeniz gerekir bunun içinde karbonhidrat tüketiminde bulunmanız önerilir. Yeteri kadar alındığında ruh halinizde iyileşme ve pozitif bir hal sizi bekliyor olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.