Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği yüz güzelliği açısından son derece önemlidir. Gerek sağlık sorunları, gerekse estetik görüntü açısından rahatsız olan kişiler için, kulak burun boğaz uzmanları ya da, estetik cerrahlar tarafından yapılan bir estetik ameliyat türüdür. Düşme, çarpma, normal doğum esnasında burunda oluşan eğim, yıllar geçtikçe kişiyi hem sağlık, hem de estetik açıdan rahatsız etmektedir. Kişi, herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın, burun yapısından, kemerinden, burun ucu düşüklüğünden, geniş veya dar burun kanatlarından rahatsız olabilmekte ve uzmanlara başvurarak, burun estetiği ameliyatı olmaktadır. Burun ameliyatında yaş konusunda belirtilen alt sınır, kızlarda 16 erkeklerde ise 17’dir. Üst sınır ise yoktur.

beauty portrait sensual shirtless woman
Burun Estetiği Ameliyatı

Burun Estetiği Ameliyat Öncesi

Burun estetiği ameliyatı öncesi, operasyonu yapacak olan hekimin talimatları doğrultusunda hareket edilmeli, bir saat kadar önce ameliyatın gerçekleşeceği hastanede bulunulmalı, anestezi uzmanından alınan onay ve diğer gerekli olan her şey el altında hazır bulundurulmalı ve ameliyata makyajsız gidilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat, ortalama 3.5 – 4 saat gibi bir sürede gerçekleşecektir. Hasta, ameliyat sonrası odasına çıkartılır ve bu sırada da uyanma süreci başlamış olur. Uyanma sürecinde hastada mide bulantısı ve kusma olacaktır ki, bu normaldir. Hastanın durumuna göre, genellikle burun estetiği ameliyatı olanlar, aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir.

Hastanın, ameliyat sonrası evde bakımını bir yakını üstlenmelidir. Hastanın uyuması, dinlenmesi ve gece gündüz mutlaka 15-20 dakika aralıklarla yüze buz kompresi uygulanması ağrı ve şişlikleri önleyecektir. Burun bakımı için doktorun vermiş olduğu, burun spreyi ve kremi muhakkak düzenli olarak kullanılmalıdır. Bunlar, burun içinin kurumasını ve kabuk tutmasını önleyecektir. Hasta bu süreçte burun bölgesini sudan uzak tutmalı, gerekirse saçlarını kuaförde, ameliyatlı bölge ıslanmayacak şekilde yıkatmalıdır.

Ameliyat Sonrası Normal Hayat

Hastanın burun tamponları ameliyattan 5 gün sonra çıkartılır. Günümüzde silikon tamponlar kullanılmakta ve çıkartılırken, hasta kesinlikle acı hissetmemektedir. Hasta, ameliyattan 10-15 gün sonra iş hayatına geri dönebilir. Hasta gözlük kullanıyorsa, ameliyatı takip eden üç ay boyunca kullanmamalı, mümkünse lens kullanmalıdır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.