Davranış bozukluğu özellikle çocuklarda ya da kişilerin çocuk yaşlarda edinmiş olduğu normal olmayan davranışlarının tümüdür. Genel anlamı ile davranış bozukluğu, tüm toplumlarda ahlak ve etik değerlerine göre yanlış olarak nitelendirilen davranışların edinilmesidir.

Davranış Bozuklukları ve Tedavileri
Davranış Bozuklukları ve Tedavileri

En Yaygın Görülen Davranış Bozuklukları

Davranış bozukluğu belirli ölçütleri olan bir kavramdır. Yani bazı insanlara yanlış gelen tavır ve davranışlar sadece belirli bir kitle için geçerli ise, davranış bozukluğu olarak kabul edilemeyebilir. Davranış bozukluğu kişilerin sahip olduğu tutumunun, girdiği her ortamda yanlış kabul edilmesi ile ölçülendirilebilir

Birçok toplumda yaygın görülen davranış bozuklukları; öfke ve nefret dolu hareket etme, küfür ve hakaret içerikli konuşmalar, hırsızlık, dolandırıcılık, iftira atma gibi durumlardır. Kişilerin davranış bozuklukları, farklı belirtiler verir ve bu belirtiler düzenli takip edilerek kişideki davranış bozukluğu tedavisine gidilebilir.

Davranış Bozukluklarının Belirtileri

Davranış bozukluğu rahatsızlığı en kolay tespit edilebilen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Fakat davranış bozukluğunu teşhis edebilmek için kişilerin her davranışı yakından incelenmeli ve bu davranışlar incelenirken tamamen objektif olunmalıdır.

Kişilerde sürekli devam eden alaylı konuşma, hakaret etme, ya da küfürlü konuşmalar kişide davranış bozukluğu olduğunu gösteren en temel bulgulardır. Aynı şekilde en ufak olaylarda dahi öfke krizine giren, etrafındaki canlı ya da cansız her şeye saldırma potansiyeli olan kişilerde de davranış bozukluğu olduğu söylenebilir. Bu kişilerin, yaşadıkları bu durumlardaki savunması anlık bir sinir patlaması olarak belirtilse de, tıbbi destek almaları gerektiği uygun şekilde anlatılmalıdır.

Davranış Bozukluğu Tedavi Yöntemleri ve Süreci

Davranış bozukluğu rahatsızlığı çok küçük yaşlarda edinilen rahatsızlıklardır. Zamanında fark edilmediğinde ya da zamanla geçer şeklinde yaklaşıldığında uzun süreli kazanılmış hareketler halini alır ve tedavi süreci uzar ve zorlaşır. Bu nedenle özellikle küçük çocuk sahibi ebeveynlerin davranış bozukluğu hakkında çok daha dikkatli ve bilgili olmalarında fayda vardır.

Küçük yaştaki çocuklarda görülen yanlış hareketlerin, çocukları ürkütmeden bıraktırılmalıdır. Samimi ve şefkatli bir konuşma ile çocuklara davranışlarının neden yanlış olduğu sabırla anlatılmalıdır. Çocuk ya da yetişkinlerde gözlenen ileri derece davranış bozuklukları için uzmanlardan yardım almak gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.