En yakın dostlarımızdan olan kedilerimizi korumak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerekir. Zamanında aşı yaptırmak da yapmamız gerekenlerden birisidir. Kedilere uygulanan aşılar, tıpkı insanlarda olduğu gibi onları çeşitli virüs ve bakterilere, hastalıklara karşı korur. Onların bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Hem yavru hem yetişkin yavrular için uygulanan aşı türleri vardır. Veteriner hekimler, kedilerin yaşına, genel sağlığına uygun olan aşıları uygularlar. Ayrıca aşıların ne sıklıkla yapılacağını da takip ederler. Kedilerin aşı takvimi de kediye hangi aşıların uygulandığını, ne zaman uygulandığını ve uygulanacağını gösterir. Böylece kedinizin aşı uygulamalarını takip edebilirsiniz. Kediler 6 ila 8 haftalıkken aşılanmaya başlarlar. 16. haftaya kadar düzenli aralıklarla aşı olurlar.

Aşı Türleri

Kedilere uygulanan aşılar temel aşılar ve temel olmayan aşılar olmak üzere iki çeşittedir. Temel aşılar genel olan aşıları kapsar. Kedilerin sağlığını olumlu şekilde etkileyen ve hastalıklara karşı koruma sağlayan aşılardır. Temel olmayan aşılar ise uzmanlar ve petologlar tarafından zorunlu olmadıkça önerilmeyen aşı türleridir. Kedilerin sağlığını olumsuz etkileyebilirler. Temel aşılar da kendi içinde çeşitlere ayrılır. 1 yaşına geldikten sonra her yıl uygulanması gereken temel aşılar karma aşı, lösemi aşısı ve kuduz aşısıdır. 3 ayda bir uygulanması gereken aşılar ise iç-dış parazit aşılarıdır.

Karma Aşısı

Karma aşısı kedilerin sıklıkla karşılaşabileceği hastalıklara ve tanımlanmış hastalıklara karşı uygulanan düzenli aşılardır. 2 ayını doldurmuş her kediye ilk olarak karma aşı yaptırılmalıdır. Bu aşıda feline parvos, Felin Calici gibi virüs etkenleri bulunur. 1 yaşını doldurmuş olan her kediye her yıl bir kez karma aşı yaptırılmalıdır.

Kuduz Aşısı

Kedileri kuduza sebebiyet veren virüslere karşı koruyan aşı türüne kuduz aşısı denir. Belirli aralıklarla uygulanan kuduz aşısı, en az 3 aylık olan kedilere uygulanır. Kedi sahipleri, kedim nasılsa hep evde kuduza yakalanmaz diyerek kuduz aşısı yaptırmaktan kaçınmamalıdır. Çünkü yaşamımızda ne olacağını hiçbir zaman kestiremeyiz. Bu sebeple en yakın dostumuzun hayatını riske atmamalıyız ve kuduz aşısını yaptırmalıyız.

Lösemi Aşısı

Lösemi aşısı kedilere 2. aydan itibaren uygulanmaya başlanır ve her yıl tekrarlanır. Bu aşının temel görevi adından da anlaşılacağı üzere kedileri lösemiye karşı korumaktır. Ancak bilinmelidir ki bu aşı lösemiye karşı %100 koruma sağlamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.