Ağız bakımı denildiği zaman, akla ilk gelen gelenler; diş eti rahatsızlıkları, diş çürükleri ve diş tedavileri gibi yöntemlerdir. Son yıllar da ön plana çıkan ve birçok kişi tarafından yaptırılan gülüş estetiği, hem güzel gülüşlere sahip olmayı sağlar, hem de diş sağlığı açısından son derece önemlidir. Diş estetiği sorunları; diş çürümesi, diş çarpıklığı ya da dişler de renk düzensizliklerinden olabilir. Gülüş tasarımı sayesin de hem bu problemler düzeltilir hem de yüz yapısıyla uyumlu dişlere kavuşulur. Özgüvenli gülüşler sağlayan, kişisel gülüş tasarımı, eğer ihtiyaç duyuluyorsa, mutlaka yaptırılmalıdır.

Gülüş Tasarımı Ne Demek?

Estetikle diş hekimliğinin alanın da bir konu olan gülüş tasarımı, çeşitli sebeplerle alakalı olarak, bozulan diş ve diş eti görüntüsünün, hastaların yüz ifadelerini ve ağız yapılarını bozması ile ortaya çıkan problemleri gidermek için yapılan bir işlemdir. Aynı anda birçok işlem bir arada yapılarak, gülüş tasarımı yapılır.

Gülüş Tasarımında Yapılan İşlemler Nelerdir?

Herkesin, estetik problemi ve sorunları farklı olduğu için, her hastaya uygulanacak olan işlem farklıdır. Yani gülüş tasarımı kişinin ihtiyaçlarına göre yapılır. Gülüş tasarımı işlemlerini belirleyen faktörler, cinsiyet, yaş, yüz biçimi ve hastanın istekleridir. Gülüş tasarımı işlemeleri ilk olarak çürük dişler ve diş eti hastalıkları tedavi edilerek başlar. Daha sonra dış temizleme ve renk eşitleme işlemleri yapılır. Uygulanan işlemler, diş beyazlatma, implant, protez, lamine, kaplama gibi işlemlerdir. Bazen tel tedavisi de ihtiyaca göre belirlenir. 

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımı yapmadan önce, ilk olarak, hastanın nasıl bir görüntü istediği dikkate alınır. Beklentileri tespit ettikten sonra, ihtiyaç duyulan şeyler belirlenir. Hastanın ağız ölçüsü alınır ve yüzünün net olduğu fotoğrafları çekilir. Hastanın ağız filmine göre, belirlenen sorunlar tedavi edilir. Daha sonra bilgisayar programları yardımı ile gülüş tasarımı planı yapılır. Her şey yüz şekline uygun olarak hesaplanır. Eğer estetik dokunuşlar gerekiyorsa yanak dolgunlaştırma ya da dudak dolgusu gibi işlemler yapılabilir. Buradaki amaç gülüşü ön plana çıkarmaktadır. Gülüş tasarımı sonrası, hastanın isteği doğrultusun da ufak dokunuşlarla değişiklik yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.