Uykusuzluk her yaşta karşılaşılabilen bir sorundur. Kimi zaman belli bir süreliğine karşımıza çıkar. Ama bazen günlerce ve hatta aylarca sürebilir. Uykusuzluğun sebepleri arasında ruhsal sorunlar da olabilmektedir. Yani psikolojik sebeplerden ötürü oluşabilmektedir. Bu nedenle psikolojik destek alınabilmektedir. Öncelikle uykusuzluğun sebebini bulmak gerekmektedir. Uyku bozukluğundan da kaynaklanabilmektedir. Uyku bozukluğu kullanılan bir ilacın yan etkisi de olabilmektedir. Tedavisi olmazsa bu uykusuzluk problemi artabilir.

Uykusuzluğun Sebep Olabileceği Durumlar

Tam uyku alınmaz ise sinir ve yorgunluk oluşabilir. Hatta birey yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmede zorlanabilir. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunduğu için iyi bir uyku alınmalıdır. Birey uykusunu almaz ise iletişimsel olarak da sıkıntı yaşayabilir. Sürekli yorgunluk hali neticesinde strese girebilir. Düzgün bir uyku alamayan bir birey hafıza sorunu yaşayabilir. Gün içerisinde zihinsel olarak afallayabilir. Uykusuzluk kronik bir hale gelebilir. Bu durumun atlatılması oldukça önemlidir. Enerji düşüşü yaşayan birey agresif ve sürekli üzgün olabilir. Hem stres ve hem de bu üzüntünün atlatılması için uyku düzenine dikkat etmek gerekmektedir.

Uykusuzluk Tedavi Yöntemleri

Uykusuzluk problemini çözmek için bir psikolojik destek alınabilir. Bu psikolojik destek gerektiğinde ilaçlar ile desteklenebilmektedir. Uykusuzluk fiziksel bir rahatsızlıktan ötürü ise fizik tedavi alınabilir. Eğer uykusuzluğun sebebi bilinmiyorsa psikolojik analiz yapılabilir. Düzenli bir uyku takip yapılarak da uykusuzluğa çözüm getirilebilir. Ayrıca kafein gibi uykuyu kaçıran faktörlerden de uzak durmak gerekir. Solunum rahatsızlığına bağlı olarak da uykusuzluk problemi yaşanılabilir. Uyku apne tedavisi yapılabilir. Solunum yolunu açabilecek bir maske kullanılabilir. 

Herhangi bir sendrom sonucu oluşan uykusuzluk ise bu sendromların giderilmesiyle giderilebilir. Şayet ilaçlar neticesinde oluşan bir problem ise bu ilacın yan etkisi doktora bildirilerek ilaç değiştirilebilir. Uykusuzluk genel olarak strese bağlı yaşanılan bir problemdir. Bu bazen geçici ve bazen de kalıcı olabilmektedir. Bunun için stresi azaltacak bir adım atılmalıdır. Bunun için destek alınabilir. Bu desteğin bir uzman tarafından olması daha etkilidir. Ayrıca uykusuzluk tedavisi yapıldıktan sonra strese bağlı yine bu dutum oluşabilir. Bunun için bedensel ve ruhsal sağlığa dikkat etmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.