Psikolojik rahatsızlıklar denildiğinde bağımlılık, hiç şüphesiz en etkin şekilde rol oynayan rahatsızlık türlerinden biridir. Bağımlılık toplum arasında bilinenlerinden ziyade birçok farklı alanda kendini gösterir. Sigara bağımlılığı, alkol ya da kumar bağımlılığı halk arasında psikiyatri tedavisi gerektiren bağımlılıklar olarak gösterilse de, bazı çok bilinmeyen bağımlılıklar aslında birçok kişiyi fiziksel ve psikolojik olarak fazlası ile etkilemekte ve acil tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu bağımlılıklardan biri de yeme bağımlılığıdır.

Yeme Bağımlılığı Türleri

Yeme bağımlılığı isminden de anlaşılacağı üzere, kişilerin ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla yemek tüketme ihtiyacı hissetmesidir. Yaşadıkları zaman diliminde bazı tatsız olaylar yaşayan kişilerin kendilerini yemek yiyerek rahatlatması durumu ile ortaya çıkan bu rahatsızlık önlem alınmadığında sürekli devam eden bir davranış haline gelir ve çeşitli fiziksel rahatsızlıklara yol açar.

Yeme bağımlılığı çok çeşitli türlerdedir. Bazı kişilerde sadece gece yemek yeme şeklinde belirti verirken bazı kişilerde sürekli olarak kendini gösterir. Yeme bağımlılığı yaşayan kişilerin bazıları sadece sağlıksız besinler konusunda zafiyet gösterir ve sürekli olarak hazır atıştırmalıklar, fast food ve tatlı tarzı yiyecekler tüketir.

Yeme Bağımlılığı Belirtileri ve Sonuçları

Yeme bağımlılığı yaşayan kişilerde en yaygın görülen sonuç obezitedir. Sürekli olarak yemek yeme aşırı fazla kalori alımına sebep olur ve kişiler kısa süre içinde çok yüksek kilolara ulaşır. Bu da kişilerde kalp ve damar hastalıklarına, çeşitli beyin ve sinir sistemi rahatsızlıklarına ve mide hastalıklarına sebep olur.

Bazı kişiler yedikleri yemeğin çok fazla olduğunu fark etmesine rağmen yemek yeme eylemini durduramaz. Bu kişiler kilo almaktan korktuklarından genellikle yemek yedikten sonra bilinçli bir şekilde kusma ihtiyacı hisseder. Bu da zamanla boğaz ve gırtlak problemlerine, çeşitli dil ve diş eti hastalıklarına sebep olur. Ayrıca bu kişiler kusarak fazla yemekten kurtulmalarına rağmen tatmin olmayıp ağır egzersizlere yönelerek kendilerini vicdan azabından kurtarmaya çalışır.

Yeme Bağımlılığı Tedavisi

Yeme bağımlılığı son derece tehlikeli bir bağımlılık türüdür. Fark edilip tedavi edilene kadar çok farklı fiziksel diğer hastalıklara yol açabilir ve bu hastalıklar ile beraber tedavi süreci giderek zorlaşır. Bu nedenle yeme bağımlılığını erken fark etmek oldukça büyük önem taşır.

Yeme bozukluğu olan kişilerin tedavisinde en önemli olgu, kişiyi yeme bozukluğu durumu yaşadığına ikna edebilmektir. Sonrasında alınacak psikoterapiler ile kişiler bu düzensiz ve fazla yeme alışkanlığından vazgeçebilir ve normal hayatına dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.